אומרים כי "הכלב הוא החבר הכי טוב של האדם", ולא בכדי. אתם מקפידים לטפל בו כאילו היה הילד הקטן שלכם, ולכן כשהוא חולה, קשה לכם עם זה. אבל עולם כמנהגו נוהג, ולעתים יש מחלות שאי אפשר למנוע אותן, כמו למשל – פריצת דיסק אצל כלבים. ולמי שאינו מכיר את המונח, נקדים להגיד כי מדובר אודות מחלה בעמוד השדרה, שנחשבת למאוד נפוצה בקרב הכלבים, בהיותה בהחלט כואבת ומתישה, ומאפיינת שני אחוז מקרב הכלבים, אבל לעתים נדירות סובלים ממנה גם סוסים או חתולים. כתבנו עבורכם מדריך מקיף על פריצת דיסק אצל כלבים, שמכיל את הסימנים הקליניים של המחלה, ודרכי האבחון שלה. כדאי שתקראו למן התחלת המדריך הנ"ל ועד לסיומו.

מה הסימנים הקליניים של פריצת דיסק אצל כלבים?

הסימנים הקליניים של פריצת דיסק אצל כלבים נעים בין כאבי גב לבין פרפלגיה בלי תחושה של כאבים. המחלה נוצרת בשל דחיסה של שורשי העצבים וקרום המוח. כלבים יכולים להראות מראה גיבן ומתיחה בשרירי הבטן, במידה וכואב להם. כמו גם נצפה לחולשה או לשיתוק איברים, על פי המקום שבו מתרחשת פריצת הדיסק באורך של עמוד השדרה.

מה הן שיטות האבחון של פריצת דיסק אצל כלבים?

אבחנה משוערת של פריצת דיסק אצל כלבים יכולה להתבצע על בסיס איתות, היסטוריה, סימנים קליניים וממצאי בדיקה נוירולוגית. ברם, אבחנה סופית יכולה להתבסס רק על בדיקות אבחנתיות נוספות, כגון מיאלוגרפיה, טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או MRI. ואלו הן שיטות האבחון הנפוצות של פריצת דיסק אצל כלבים =

  • הדמיה בתהודה מגנטית – MRI הוא שיטת ההדמיה עבור כמעט כל תהליכי המחלה הנוירולוגית. היא מספקת ניגודיות ראויה של רקמות רכות, המאפשר בידול נוסף של מבנים אנטומיים. כמו CT, אפשר לצפות בתמונות במישורים רבים ושונים, מה שמאפשר בדיקה מדוקדקת של אזורים אנטומיים. בחולים עם מספר אתרים מושפעים, MRI הוא הטוב ביותר להבדיל בין הגורם המסית לסימנים הקליניים הנוכחיים.
  • רדיוגרפיה – רדיוגרפיה של עמוד השדרה עשויה להראות עדות לדיסק ניווני ויכולה אף לשלול הבדלים אבחנתיים אחרים, לרבות – ניאופלזיה, דיסקופונדיליטיס או שבר בעמוד השדרה. כדי להשיג מיקום מתאים לרדיוגרפיה של עמוד השדרה, הכלב צריך להיות בהרדמה מלאה.
  • טומוגרפיה ממוחשבת – הדמיית חתך, כגון CT או MRI, נדרשת כדי לקבוע את האזור הפעיל של דחיסת עמוד השדרה, ונחשבת כיום לאופן הסטנדרטי להערכת המחלה. זה לא פולשני ומהיר, עם תמונות שמופקות תוך כמה דקות. אבחון של פריצת דיסק אצל כלבים באמצעות CT דומה לאבחון באמצעות רדיוגרפיה בכך שהוא מבוסס על זיהוי ציוני הדרך האנטומיים שבהם נראית הנחתה של עמוד השדרה, אך בהשוואה לרדיוגרפיה, הוא מציע ניגודיות והדמיה משופרים של רקמות רכות .

By admin